20 września klasa 4c wybrała się na wycieczkę do Wigier, gdzie miała okazję uczestniczyć w interesującym warsztacie historycznym poświęconym 160. rocznicy Powstania Styczniowego. Zajęcia odbyły się w zabytkowym,Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach , w którym uczniowie poznali historię tego powstania oraz losy lokalnych bohaterów tego zrywu niepodległościowego. Szczególną uwagę poświęcono postaciom Pawła Suzina, Józefa Karpowicza oraz Szymona Katellego. Uczniowie mieli okazję poznać biogramy tych lokalnych bohaterów, zaznajomić się z mapami historycznymi, ale nade wszystko mogli popracować w grupach metodą aktywizującą, tworząc mapy mentalne nt. wspomnianych wyżej bohaterów. Zajęcia pomogły lepiej zrozumieć rolę tych postaci w powstaniu oraz ich wkład w walkę o niepodległość Polski. W przerwie między warsztatami zostaliśmy poczęstowani pysznymi sokami oraz różnymi ciasteczkami oraz owocami.
Po zakończonych warsztatach uczestnicy wycieczki mieli okazję zrobić zdjęcia oraz kupić pamiątki związane z klasztorem wigierskim. Gospodarze mieli dla nas niespodziankę – każdy dostał po lodzie. To było bardzo miłe, zwłaszcza gdy żar lał się z wrześniowego nieba. Następnie wszyscy udali się na spacer do punktu widokowego, skąd rozciąga się przepiękny widok na jezioro wigierskie. Uczniowie mogli podziwiać piękno przyrody oraz dowiedzieć się na temat gatunków ptaków zamieszkujących ten malowniczy obszar.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Muzeum Wigierskiego Parku Narodowego. Tam, poprzez wykład przodownika, uczestnicy wycieczki mogli zapoznać się z bogatą fauną i florą tego regionu, mogli dowiedzieć się min. na temat roli ochrony przyrody oraz unikalności wigierskiego ekosystemu. Ekspozycje muzealne obejmują bowiem min. różnorodne gatunki roślin i zwierząt. Nie obyło się bez przygód i nauki, że we wszystkich muzeach, również w tym, nie należy dotykać eksponatów.
Wycieczka była nie tylko ciekawą lekcją historii, ale również wspaniałą okazją do obcowania z przyrodą i odrywania nowych miejsc… a pogoda w tym dniu była po prostu przepiękna.
Organizatorem i opiekunem wycieczki była p. Maria Konopko oraz rodzice: p. Marlena Matuszczak oraz p. Tomasz Bańcer.