Od 13 do 17 marca nasza szkoła brała udział w obchodach Dnia Świętego Patryka w ramach realizacji ogólnopolskiego projektu językowego.
Głównymi organizatorami zaplanowanych na cały tydzień działań były nauczycielki języka angielskiego - Marzena Murzyn, Iwona Szczuka, Sylwia Urbańczyk przy bardzo dużym zaangażowaniu nauczycielek świetlicy - Wioletty Borowik, Anny Kwiatkowskiej, Justyny Matusiewicz, Pauliny Młynarczyk, Moniki Radzaj i Małgorzaty Perkowskiej oraz równie dużej pomocy nauczyciela współorganizującego - Aleksandry Minkiewicz.
Dzieci przez cały tydzień brały udział w różnego rodzaju zadaniach, lekcjach kulturowych, grach, zabawach, warsztatach, przedsięwzięciach oraz nosiły ubrania w kolorze zielonym, białym i pomarańczowym.
Przygotowania rozpoczęliśmy w poniedziałek 13 marca od dekoracji szkoły w barwy i symbole irlandzkie. Korytarze i poszczególne sale wypełniły piękne girlandy, koniczynki, podkowy, flagi, kapelusze, skrzaty, które wykonywane były przez młodsze dzieci pod czujnym okiem pań ze świetlicy. W holu szkoły przygotowano gazetkę informacyjną pełną ciekawostek o święcie Patryka – patrona Irlandii i o samej Irlandii.
W kolejnych dniach dostarczaliśmy dzieciom wiedzy o patronie Irlandii- Patryku, o historii irlandzkiego święta oraz o kulturze, tradycjach i zwyczajach panujących w Irlandii. W tym celu uczniowie oglądali prezentacje i bajki, które dostarczyły im kluczowych informacji, różnych ciekawostek, pokazały, jak Dzień Świętego Patryka jest obchodzony nie tylko w Irlandii, ale też w innych częściach świata oraz zabrały na wirtualny spacer po zielonej wyspie. Dzieci poznały także podstawowe słownictwo związane z obchodamitego święta.
We wtorek 14 marca klasy młodsze kolorowały i tworzyły symbole Irlandii, takie jak: skrzaty – Leprechauny , koniczynki szczęścia, podkowy, girlandy. Uczestniczyły też w zajęciach interaktywnych, pracując aktywnie na aplikacjach online, takich jak: wordwall, learningapps, bamboozle oraz śpiewały i tańczyły w rytm muzyki piosenki ”Dance, Dance Lepreachaun”.
W tym dniu działała także poczta koniczynkowa, której celem było wysłanie życzeń i miłych słów dla szkolnych kolegów i koleżanek oraz wywołanie uśmiechu na ich twarzach. Ilość karteczek z życzeniami była bardzo duża, a po ich dostarczeniu okazało się, że autorami byli nie tylko uczniowie, ale też nauczyciele i rodzice, którzy również wyrazili chęć podzielenia się dobrym słowem. Nad sprawnym i prawidłowym działaniem poczty czuwali uczniowie z klasy 6c.
Środa 15 marca była dniem, w którym również bardzo dużo się działo. Wielkim zainteresowaniem,wśród uczniów z klas I-III, cieszyły się doświadczenia z wodą i cukierkami Skittles, którego efektem było utworzenie kolorowej tęczy. Dziecięce twarzy przepełniły się spontaniczną radością, a zachwytom nie było końca.
Klasy starsze współzawodniczyły ze sobą w zabawach irlandzkich – kręcenie ósemki z kija, przeskoki przez szarfę, gra w zielone, zabawy z piłką, wykreślanki, rebusy, zadania językowe. Uczniowie klas siódmych i ósmych pracując w grupach uzupełniali egzamin ósmoklasisty z tematem przewodnim „Saint Patrick’s Day ”, rozwiązywali quizy oraz uczestniczyli w escape roomach.
Poszczególne klasy uczestniczyły też w warsztatach kreatywnych, podczas których uczniowie z klasy 4e wykonywali gniotki oraz slimy w barwach Irlandii, uczniowie klasy 6a robili trójkolorowe i przepyszne owocowe szaszłyki, uczniowie klasy 5e wiązali irlandzkie girlandy, uczniowie 4b robili galaretki, a uczniowie klasy 7b ozdabiali przepięknie ciastka, wykazując się przy tym dużą pomysłowością.
W czwartek 16 marca wzięliśmy udział w biciu rekordów oraz realizowaniu kolejnych ciekawych przedsięwzięć. Uczniowie z klas I-III przyszli do szkoły ubrani w kolorze zielonym, białym i pomarańczowym, co pozwoliło utworzyć żywą flagę Irlandii.
Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszyło się malowanie buziek naszych uczniów przez dziewczęta z klasy 8e. Uczennice wykazały się swoją zdolnością plastyczną, kreatywnością oraz sprawnością prawdziwego artysty, ponieważ mimo długich kolejek wymalowały niemal każdego ucznia z naszej szkoły, a kolorowe twarze dzieci zachwycały wszystkich wokół.
Każda forma spędzania wspólnego czasu jest świetną formą integracji zespołu klasowego. Jedną z takich form było pozowanie do wspólnych zdjęć przy foto ściance z użyciem typowo irlandzkich gadżetów. Dzieci ochoczo przybierały pozy modeli i modelek, przebierały się w „Irish people” i szeroko się uśmiechały w kierunku aparatu naszego kierownika administracji - pana Jakuba.
Piątek 17 marca był dniem podsumowującym ogólnopolski projekt językowy ”Saint Patrick’s Day”. Społeczność szkolna podczas lekcji pokazowych została zapoznana z prezentacją podsumowującą najważniejsze informacje o Irlandii i obchodach Dnia Świętego Patryka. Uczniowie z klas V-VI nauczyli się liczyć do 10 po irlandzku, zaś uczniowie z klas III-IV z zachwytem oglądali irlandzki taniec narodowy, a następnie uczyli się jego podstawowych kroków przy rytmach muzyki irlandzkiej, która była wykorzystana przy kręceniu jednej ze scen do filmu „Titanic”.
Chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat obchodów Dnia Świętego Patryka rozwiązując quiz. Każda osoba biorąca udział w quizie otrzymała „coina”. Ostatnią atrakcją tego dnia było poszukiwanie miejsc w szkole, które pasowałyby kolorystyką do flagi Irlandii i tu klasa 4e wykazała się spostrzegawczością, ponieważ takie miejsce znalazła w szatni, w której znajdują się szafki uczniów w kolorze zielonym i pomarańczowym.
Bawiąc się na wesoło efektywniej się uczymy i wyzwalamy wewnętrzną motywację do przyswajania wiedzy, dlatego kończąc obchody irlandzkiego tygodnia, uczniowie w czasie przerw mieli możliwość słuchania artystów, pochodzących z zielonej wyspy, takich jak U2 czy Sinead O’Connor oraz tańczenia i śpiewania dziecięcych piosenek, takich jak „Saint Patrick’s Day Dance and Freeze”, „Shamrock Beat – Irish Dance for Kids”, „Saint Patrick’s Day Songs”, „Celebrating Irleand on St. Patrick’s Day”.
Całość obchodów Dnia Świętego Patryka uświetniła degustacja obiadu na stołówce szkolnej, który w tym dniu obfitował w kolor zielony 😊
Cieszy nas fakt, że społeczność szkoły z tak wielkim zaangażowaniem, zainteresowaniem oraz radością i skrupulatnością realizowała wszystkie zadania i celebrowała tydzień irlandzki oraz Dzień Świętego Patryka, wyrażając przy tym sympatię do kultury kolejnego anglosaskiego kraju.