Projekt nr 2023-1-PL01-KA121-SCH-000123191
- Beneficjentem projektu jest Szkoła Podstawowa nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku.
- Okres trwania projektu zgodnie z umową finansową trwa od 01.06.2023 r. do 31.08.2024 r.
- Terminy mobilności edukacyjnych:
*grupowa mobilność osób (wyjazd uczniów) w terminie 01.10 - 14.10.2023 r.
*kursy i szkolenia (wyjazd nauczycieli) w terminie 24.06 - 28.06.2024 r.
39 uczniów klas V-VIII oraz 5 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza w Ełku wzięło udział w projekcie w ramach programu Erasmus+, dofinansowanym z Unii Europejskiej. Głównym celem przedsięwzięcia była edukacja młodych osób pod względem ekologii w życiu codziennym, zagrożeń cywilizacyjnych tj. dziura ozonowa, efekt cieplarniany, zanieczyszczenia powietrza i wody. W trakcie działań poruszone zostały także tematy dotyczące prądu i energii przyszłości oraz zdrowego żywienia. Uczniowie w trakcie mobilności edukacyjnej wraz z rówieśnikami szkoły partnerskiej dzielili się pomysłami, brali odpowiedzialność za wspólne zadanie, ale co najważniejsze – uczyli się od siebie nawzajem. Projekt umożliwił wszystkim uczniom poznanie innej kultury, obyczajów panujących w innym kraju, nauczył ich tolerancji i przyczynił się do przełamywania barier językowych i zwalczania stereotypów. Dzięki realizacji projektu widzimy wśród uczniów zwiększoną motywację do dalszego kształcenia i poszerzania horyzontów życiowych. Zależy nam na tym, aby wpływ na uczestników przejawiał się przede wszystkim w ich lepszym przygotowaniu do startu w dorosłe życie. Efekt ten został osiągnięty poprzez oddziaływanie na szereg obszarów rozwoju edukacyjnego, społecznego i mentalnego naszych uczniów. Pokazaliśmy młodzieży z mniejszymi szansami, że wszyscy mają takie same szanse do międzynarodowej kariery, co przyczyniło się do wzrostu ich motywacji do nauki. Przed wyjazdem do Grecji uczniowie przeszli przez szereg zajęć przygotowawczych z języka angielskiego, zajęć pedagogicznych oraz kulturowych. Szkolenie skupiało się na przygotowaniu uczniów do mobilności zagranicznej, a przede wszystkim na przypomnieniu im najważniejszych słówek i zwrotów w języku angielskim, zaznajomieniu się z nową kulturą a także na przygotowaniu na rozłąkę z domem.
Uczestnicząc w mobilności edukacyjnej, uczniowie mieli okazję, przede wszystkim:
* szlifować znajomość języka angielskiego,
* przełamać barierę językową
* wymieniać się swoją wiedzą z rówieśnikami ze szkoły greckiej,
* nauczyć się tolerancji,
* pracować w międzynarodowej grupie,
* poznać inną kulturę i obyczaje,
* brać udział w zajęciach zakresu ekologii.
W ramach projektu została zorganizowana również wizyta przygotowawcza, która miała na celu sprawdzenie przez delegację naszej szkoły warunków zakwaterowania i wyżywienia, poznanie przedstawicieli szkoły przyjmującej oraz wizytację miejsc, w których miały odbywać się zajęcia uczniów.
Kolejnym działaniem w ramach niniejszego przedsięwzięcia były kursy, w których uczestniczyło 7 osób z naszej szkoły. Kursy odbyły się we Włoszech a ich celem było:
* udoskonalenie i zweryfikowanie dotychczas stosowanych technik pracy i wdrożenie innowacyjnych metod,
* zwiększenie świadomości posiadanych kompetencji I motywacja do ciągłego podwyższania kwalifikacji w różnych krajach i środowiskach edukacyjnych,
* wymiana informacji i wiedzy ze specjalistami w danej dziedzinie kształcenia zawodowego, porównanie metod pracy na przykładzie Polski i Włoch,
* doskonalenie kompetencji językowych (język angielski),
* wykształcenie umiejętności czynnego posługiwania się językiem obcym w sytuacjach codziennej komunikacji, a także umiejętności rozumienia i stosowania języka specjalistycznego.